Termíny

17.9.2018 - 14.12.2018 - Výuka v zimním semestru 2018/2019

27.9.2018 - Děkanský den

17.12.2018 - 1.2.2019 - Zkouškové období

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Mezi doručenou poštou mám spam. Co s tím?


Je to opravdu nevyžádaná zpráva?

Z analýzy zpráv uživateli označených za spam vyplývá, že až v polovině případů se nejedná o nevyžádaná obchodní sdělení. Pozvánky na konference, zprávy ze sociálních sítí, informace o událostech v InSIS či nabídky ze slevových serverů obvykle nespadají mezi nevyžádanou poštu.

Prosím, rozlišujte nevyžádanou poštu od obchodních sdělení.spam1 Pokud je v dopise nabídka odhlášení (unsubscribe), tak se většinou nejedná o nevyžádanou poštu, ale o obchodní nabídku. Mohli jste se přihlásit Vy, mohl Vás přihlásit někdo jiný, mohli jste se u někoho přihlásit a ten měl v podmínkách, že databázi kontaktů může prodat. Pokud obchodní nabídky nechcete dostávat, tak se z odběru odhlaste.

V poslední době spameři s nabídkami odpuzovačů hmyzu, hadic apod. začali do svého spamu dávat nefunkční odkazy na odhlášení – vyhnou se tím někdy SPAM filtrům. Podezřelé možnosti odhlášení či odhlášení z podivných mailů ignorujte. Za možností odhlášení se někdy může skrývat phishing.

Český spam nahlásit na ÚOOÚ

Právní cesta boje proti spamu je pomalá. uoouJinými způsoby ale nedosáhnete, aby spamer utrpěl vysoké finanční ztráty či aby zanikla spamerská firma.

Pokud v českém nevyžádaném obchodním sdělení není možnost odhlášení, tak ji nahlaste rovnou. Pokud je ve zprávě možnost odhlášení, tak se zkuste odhlásit. Pokud odesílatel Vám stále bude posílat nevyžádaná obchodní sdělení, tak jej opět nahlaste.

Máte schránku v InSIS

Nevyžádané obchodní sdělení můžete isis-spam-1. Zpráva se přesune do složky Spam a současně odešle na centrální mailserver, kde pomůže vylepšit detekci spamu.

Máte schránku v Office 365

V Office 365 mají uživatelé tyto možnosti obrany:

  • nahlásit jako spam - zpráva se pošle firmě Microsoft na vylepšení jejich antispamových řešení.
  • zařadit odesílatele na seznam blokovaných odesílatelů - pokud od stejného odesílatele přijde další mail, tak se automaticky přesune mezi nevyžádanou poštu.
  • blokovat dopisy v určitém kódování (např. dopisy v čínštině) či odeslaných z některých domén 1. řádu (např. odesílatel je z japonské domény) - toto lze nastavit pouze Outlooku, blokuje se pouze při čtení nových zpráv v Outlooku.
  • lokální kontroly nevyžádané pošty - některé poštovní programy po stažení dopisu provedou dodatečnou kontrolu na spam, někdy to zajišťuje plugin od antivirového programu.

Podpora jednotlivých možností závisí na používaném poštovním programu (můžete klienty kombinovat):

poštovní program nahlásit jako spam zařazení na seznam
blokovaných odesílatelů
blokování kódování/
domény 1. řádu
kontrola nevyžádané
pošty v poštovním programu
webové rozhraní ANO ANO NE --
Outlook 2013 (protokol Exchange) po instalaci doplňku ANO ANO ANO NE**)
Thunderbird (IMAP přístup) NE NE NE ANO
programy pro poštu
na mobilu/tabletu (IMAP či Exchange přístup)
NE*) NE NE obvykle NE
Outlook pro Android/IPhone od Microsoftu NE NE NE NE

Protokol IMAP omezuje možnosti poštovních programů. Některé z nich (v tabulce je zmíněn Thunderbird) mají možnost lokálních kontrol nevyžádané pošty - kontrola se provede po stažení zprávy ze serveru. Většina poštovních programů na mobilech se snaží o jednoduché uživatelské rozhraní a z tohoto důvodu má málo funkcí. Platí to i pro Outlook pro Android/iOS od Microsoftu.

*) Našel jsem jednu výjimku - placený poštovní program Nine pro Android podporuje nahlášení spamu.
**) Outlook 2013 má v sobě detekci neoutlook_bezpecni_odesilatelevyžádané pošty, ale používá se pouze u účtů dostupných přes POP či IMAP.

Seznamy bezpečných odesílatelů a bezpečných příjemců

Prosím, nejdříve si zkontrolujte, že odesílatel není na seznamu bezpečných odesílatelů, popř. zda adresa komu není na seznamu bezpečných příjemců. Do seznamu bezpečných odesílatelů se přidávají automaticky adresy osob, kterým posíláte poštu či odesílatelů, jejichž dopisy jste někdy v minulosti přesunuli ze složky Nevyžádaná pošta. Seznamy lze spravovat přes Outlook či přes webové rozhraní.

Seznam bezpečných příjemců se používá pro zprávy z diskusních skupin, rozesílacích seznamů obchodů apod. Při zobrazení zprávy v položce Komu máte zobrazenu ne svoji adresu ale adresy jako info@example.cz, newsletter@example.com, program@example.pl.

Nahlásit jako spam ve webovém rozhraní

Webové rozhraní nabízí několik možností, jako zprávu označit jako nevyžádanou poštu :

owa-nahlasit1
Na ukázce zobrazenou zprávu nepovažuji za spam, neboť jsem se přihlásil k odběru a poskytuje možnost odhlášení.

Poté se Vám nabídne možnost odeslání zprávy k vylepšení antispamového řešení firmy Microsoft:

owa-nahlasit2

Blokování odesílatele ve webovém rozhraní

V srpnu 2015 jsem ve webovém rozhraní nenašel jednoduchou možnost zařazení odesílatele na seznam blokovaných odesílatelů. Lze zařazovat přes správu bezpečných a blokovaných odesílatelů - na horní liště kliknete na ozubené kolečko Office365-nastaveni-1 a vyberete Možnosti. V nich najdete volbu Blokování nebo povolení.

owa-blokovani

Blokování v Outlooku 2013

Na horním pásu karet najdete vlevo rozevírací seznam Nevyžádaná pošta:

junk-1

Některé volby nemusí být dostupné - závisí na tom, zda máte vybrán/otevřen nějaký zprávu a z jaké složky. Obrazovka odpovídá situaci, kdy mám otevřenou zprávu ve složce Nevyžádaná pošta.

Pokud máte otevřený dopis, tak přes volbu Blokovat odesílatele snadno zařadíte odesílatele na seznam blokovaných odesílatelů.

Přes volbu Možnosti nevyžádané pošty... můžete spravovat seznamy blokovaných odesílatelů, bezpečných odesílatelů či bezpečných příjemců.

Nahlásit jako spam v Outlooku 2013

Doplněk „Junk Email Reporting Add-in“ do Outlooku ve Windows doplní možnost odeslání zprávy o spamu firmě Microsoft, aby mohla upravit své SPAM filtry. Doplněk si musíte stáhnout, nainstalovat a poté Outlook restartovat.

Podrobný popis instalace a použití je v článku Install Microsoft’s Report Junk Email Add-in for Windows.


Translate »