Termíny

1.7.2018 - 31.8.2018 - Hlavní prázdniny

17.9.2018 - 14.12.2018 - Výuka v zimním semestru 2018/2019

27.9.2018 - Děkanský den

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Problémy s přeposíláním pošty

Související stránky

Nastavení přeposílání zpráv v Office 365.
Nastavení přeposílání pošty v InSIS.


Úvod

Občas mi dorazí následující dotaz:

Všiml jsem si jisté nekonzistence v obsahu mailů, když je kontroluji na InSISu (respektive gmailu, kam si je nechám přeposílat) a v o365.vse.cz Co se děje je to, že v InSISu i na gmailu mám stejné přijaté maily, ale oproti o365 jich tam mnoho chybí.

popř. varianta s duplicitními dopisy:

Nechávám si přeposílat dopisy ze školy na seznam.cz. Všechny dopisy mi tam dorazí, ale některé tam mám dvakrát.

Tyto problémy způsobuje chybně umístěný předpis pro přeposílání na externí poštovní adresu. Základní pravidlo je:

important Přeposílání na externí poštovní servery nastavujte jen na svém distribučním serveru.

Doporučený postup

Pokud máte distribuční server Office 365 a nastaveno přesměrování v InSIS (rozesíláme upozornění na tuto situaci), tak doporučujeme následující postup:

Popis problému

Na VŠE jsou dva základní distribuční servery1): isis.vse.cz a o365.vse.cz. Poštu se snažíme vždy doručit za uživatelem zvolený distribuční server, tj. pokud má Office 365, tak na Office 365 dotyčnému chodí veškerá jeho pošta. Řešíme to pomocí "systémového přeposílání".

Na obou serverech si může uživatel nastavit i své "uživatelské přeposílání". Pokud to udělá na svém distribučním serveru, tak na svůj externí poštovní server dostane veškerou poštu2).

Pokud ale uživatel nastaví přeposílání na druhém serveru, tak se mu na zadaný cíl přeposílá pouze pošta, kterou mu poslal někdo z tohoto serveru. Nepřeposílá se pošta přišlá z Internetu či pošta, kterou vznikne na druhém distribučním serveru.

Pokud si uživatel nastaví stejné přeposílání na obou serverech, tak do externí schránky dostane některé dopisy dvakrát.

Následující tabulka popisuje situace, pokud má uživatel nastaven distribuční server Office 365.

uživatel s distribučním serverem Office 365
dopis odeslaný z Internetu dopis odeslaný z Office 365 dopis odeslaný z InSIS
uživatel má přeposílání v InSIS dopis přijde do Office 365 a na externí adresu nedorazí dopis se doručí uvnitř Office 365 a na externí adresu nedorazí InSIS dopis odešle do Office 365 a současně se z InSIS pošle na externí adresu
uživatel má přeposílání v Office 365 dopis se doručí v Office 365 odkud se přepošle na externí adresu dopis se doručí uvnitř Office 365 a následně se zde se přepošle na externí adresu InSIS dopis odešle do Office 365 odkud se přepošle na externí adresu
uživatel má přeposílání v InSIS i v Office 365 dopis se doručí v Office 365 odkud se přepošle na externí adresu dopis se doručí uvnitř Office 365  a následně se přepošle na externí adresu InSIS dopis se pošle do Office 365 a současně se z InSIS pošle na externí adresu.
V Office 365 se tento dopis též přepošle na externí adresu ==> dopis přijde dvakrát

Obdobné problémy nastanou, pokud bude mít uživatel distribuční server InSIS a pravidla pro přeposílání pošty v Office 365.

Statistiky přesměrování k 28. 11. 2015

Uživatelé s distribučním serverem InSIS

celkem uživatelů 14 980
uživatelů s nastaveným přeposíláním 5 502
uživatelé s distribučním serverem InSIS a přeposíláním v Office 365 3
z toho s duplicitně nastaveným přeposíláním 2

Uživatelé s distribučním serverem Office 365

celkem uživatelů 7 723
uživatelů s nastaveným přeposíláním 1 216
přeposílání všech zpráv 1 177
přeposílání/předávání pomocí pravidel pro doručenou poštu 43
uživatelé s distribučním serverem O365 a přeposíláním v InSIS 2 322
z toho s duplicitně nastaveným přeposíláním 284

Uživatelé s distribučním serverem isis.vse.cz mají výrazně méně nastavených přeposílání v Office365, neboť mají v Office 365 zablokováno nastavování přeposílání zpráv, mohou použít pouze pravidla pro doručenou poštu.

 

Alternativa k přeposílání pošty

Já si poštu nepřeposílám - používám tři poštovní účty, jeden pracovní, jeden soukromý a jeden pro poštu s velmi nízkou prioritou (většinou obchodní sdělení související s registrací k různým službám). Na počítači mám v Outlooku nakonfigurovány první dva účty, v mobilu s Androidem používám dvě různé aplikace - pro pracovní poštu jsem si koupil aplikaci Nine (alternativou může být bezplatná aplikace Microsoft Outlook), pro soukromou poštu používám integrovaného poštovního klienta od Google. Třetí poštovní účet sleduji pouze občas přes webové rozhraní.

U distribučního serveru InSIS můžete narazit na omezenou kapacitu schránky (50MB).

Ukládání přeposílané pošty

Při nastavení přeposílání si můžete zvolit, zda se pošta na uvedeném serveru bude ukládat. Je potřeba si uvědomit:

  • Na serveru se ukládají pouze ty dopisy, které přes něj procházejí.
  • V InSIS je malá kapacita schránky (50MB) - pokud se schránka naplní, tak se dopisy z Internetu i dopisy v Office 365 začnou odmítat.

Pokud chcete dopisy ve škole ukládat, tak doporučuji nastavit distribuční server Office 365 a v něm přeposílání na externí adresu.

Automatické rušení přeposílání v InSIS

InSIS má zabudováno ochranu proti nefunkčnímu přeposílání - pokud cílový externí server začne dopisy odmítat (plná schránka, chybná adresa, ...), tak InSIS nastavené přeposílání zruší (uživateli se poté v InSIS zobrazuje upozornění). Motivem pro toto chování je snaha o omezení ztrát dopisů.

V Office 365 obdobná funkce není (či o ní nevíme), zde doporučujeme nastavit uchovávání přeposílaných dopisů - při kapacitě schránky 50 GB zde nehrozí rychlé zaplnění.

 


1) Uživatelům z FM v JH se omlouvám, ale nemám přístup na fm.vse.cz a tudíž jsem nezjišťoval, zda nejsou problémy s přesměrováním a tomto distribučním serveru.

2) V Office 365 lze nastavit, že se přeposílá jen část dopisů. V InSIS lze zakázat přeposílání SPAMu (volba "Nepřeposílat spam").


Translate »