E-mailová adresa, poštovní servery

1. Školní e-mailová adresa [menu]

Uživatelé se spravují ve studijním systému InSIS. Při založení uživatele se každému přiřadí jedinečné uživatelské jméno (např. abcd01) a e-mailová adresa v doméně @vse.cz, např. abcd01@vse.cz.

Zaměstnanci mají navíc e-mailové adresy ve tvaru jmeno.prijmeni@vse.cz.

Uživatelé z Fakulty managementu další e-mailové adresy s doménou @fm.vse.cz: username@fm.vse.cz a jmeno.prijmeni@fm.vse.cz (zaměstnanci).

Uživatel dostává dopisy směrované pro všechny přidělené e-mailové adresy, odesílat ale může pouze z jedné z nich. Preferovanou si mohou zvolit v InSIS v nastavení poštovní schránky (změna se propíše i do Office 365). Psát na vizitky či jinak zveřejňovat byste měli pouze svoji preferovanou e-mailovou adresu.

>> klikněte pro zobrazení návodu na změnu preferované e-mailové adresy <<
  1. Po přihlášení do InSIS ve skupině aplikací Osobní management vyberte aplikaci Poštovní schránka.
  2. V poštovní schránce na horní řádce nabídek zvolte Nastavení a následně Základní nastavení. První volba Odesílatel nabízí v rozevíracím seznamu dostupné e-mailové adresy. Vybírejte pouze adresy s doménami @vse.cz či s @fm.vse.cz.

Pomocné e-mailové adresy s doménami @o365.vse.cz či @insis.vse.cz se používají pro směrování pošty v rámci VŠE. Já mám např. ještě adresy pavlicek@insis.vse.cz, pavlicek@o365.vse.cz, lubos.pavlicek@insis.vse.cz a lubos.pavlicek@o365.vse.cz. Na tyto adresy lze dopisy posílat (s penalizací), je problematické je používat jako odesílatele.

V Office 365 se změna preferované e-mailové adresy projeví do 24 hodin.

Školní systémy nejsou připraveny na změnu uživatelského jména. V případě e-mailových adres ve tvaru jmeno.prijmeni@vse.cz je změna možná, žádosti posílejte na postmaster@vse.cz.

2. Poštovní servery [menu]

Uživatelé mohou používat dva poštovní servery/systémy Office 365 (cloudová služba od Microsoftu, o365.vse.cz) a InSIS (studijní systém, insis.vse.cz).

Příchozí dopisy chodí pouze na jeden z nich, viz distribuční server dále na stránce.

Poštu můžete odesílat z obou poštovních serverů. I když Vám chodí pošta do Office 365, tak z InSIS můžete odesílat e-maily, odeslané dopisy budou uloženy ve schránce v InSIS. Můžete využít seznamy dynamicky generované ze studijního systému – studenti mohou poslat zprávy všem spolužákům na cvičení, přednášející může poslat upozornění všem studentům zapsaných na přednášce.

Na VŠE existují i další poštovní servery, ale ty jsou určeny pouze pro odesílání pošty. Dopisy můžete dostat např. z knihovního systému, z kolejního systému apod.

Uživatelé z Fakulty managementu mohli do srpna 2018 používat i poštovní server mserv.fm.vse.cz

3. Distribuční server – kde mám poštovní schránku? [menu]

Pro poštovní server s příchozí poštou používáme pojem distribuční server (server, na který distribuovat příchozí poštu pro Vás). Můžete zvolit InSIS či Office 365. Následuje krátké porovnání obou variant:

InSIS
  1. Kapacita poštovní schránky je 50MB.
  2. Jednoduché webové rozhraní, lze nastavit přesměrování, poštovní klienti mohou použít protokol IMAP pro přístup k poštovní schránce.
  3. Je určen pro uživatele s malým objemem školní pošty:
    • Na VŠE budou krátkou dobu – např. účastnici krátkodobých kurzů, zahraniční studenti na výměnných pobytech či hostující profesoři.
    • Očekáváme přesměrování pošty – např. externí členové orgánů, studenti kurzů celoživotního vzdělávání, pracovníci ostrahy či externí pracovníci.
  1. Kapacita poštovní schránky je 50GB (1000x větší než InSIS).
  2. Integrace s dalšími službami (kalendář, úkoly, týmy, OneDrive, SharePoint, …).
  3. Bohaté možnosti – používání pravidel, automatické odpovědi apod. Uživatelé mohou používat webové rozhraní i různé klienty – preferujeme Outlook ve Windows, na macOS i na mobilních zařízeních. Lze nastavit přesměrování pošty (několik variant).
  4. Poštovní schránku v Office 365 by měli používat následující skupiny uživatelů:
    • zaměstnanci s pracovní smlouvou;
    • zaměstnanci na dohodu, pokud ji pravidelně uzavírají (např. každý semestr učí);
    • prezenční studenti bakalářského, magisterského či doktorského studia.
    • uživatelé, kteří si poštu přesměrovávají jinam a současně si ji chtějí uchovávat na škole

Uživatelé mají v závislosti na zařazení jeden z těchto serverů přednastaven. Distribuční server můžete změnit v InSIS v aplikaci Doručování univerzitní pošty.

>> klikněte pro zobrazení návodu na změnu distribučního serveru <<
  1. Po přihlášení do InSIS vyberte aplikaci Doručování univerzitní pošty ve skupině aplikací Technologie a jejich správa:
  2. Objeví se Vám následující nabídka, na které můžete změnit distribuční server:

Změna distribučního serveru se projeví během hodiny. Změnu ověříte pomocí e-mailu poslaného na školní adresu.
  3. Pokud si poštu přesměrováváte jinam, tak po změně distribučního serveru zkontrolujte/nastavte přesměrování na novém distribučním serveru
  4. Při změně na Office 365 můžete též přemigrovat dosavadní obsah poštovní schránky v InSIS. V poštovní schránce v InSIS zadáte požadavek na migraci.

Migrace trvá obvykle několik hodin. V Office 365 poté najdete dopisy odeslané/přijaté v InSIS – někdy se pro ně vytvoří samostatné složky.

5. Obsah poštovní schránky na předchozím distribučním serveru se nemaže. Je vhodné na něm nepotřebné dopisy smazat.

4. Kontaktní e-mail v InSIS [menu]

Kontaktní e-mail se zobrazuje při vyhledání uživatele v InSIS a v některých dalších výpisech. U zaměstnanců je to obvykle školní adresa, ostatní uživatelé mají nastaven obvykle soukromý e-mail (u studentů se přebírá z přihlášky).
Kontaktní e-mail se nastavuje v InSIS v aplikaci Uživatelská nastavení. Zde na Osobní stráce přejděte na Mé osobní údaje a ke konci najdete možnost nastavení kontaktních e-mailových adres.

• Autor: Luboš Pavlíček
  • Vytvořeno: